Thajská kočka

Thajská kočka (anglicky Thai cat) je mezi chovateli oblíbené plemeno, a to nejen díky svému atraktivnímu zbarvení, ale i pro svou přátelskou povahu. Thajská kočka je relativně nové plemeno, byť první zmínky o ní se datují až do roku 1330. Tehdy bylo toto plemeno koček zmíněno v literárním díle Báseň o kočce, kde byly označeny za královské kočky ze Siamu.

Thajská kočka pochází z Thajska, pro které se dříve používal název Siam. Zde se můžete setkat se jménem Wichien-Maat – v překladu měsíční diamant. Navzdory tomu, že jsou thajské kočky velmi podobné siamským kočkám, jedná se o dvě odlišná plemena, kteří však mnozí začátečníci v chovatelství zaměňují. Dříve byly thajské kočky považovány za svaté a údajně přinášely štěstí. Mohli byste se tak s nimi setkat v mnoha významných sídlech (v klášterech, chrámech nebo v palácích).

Standard plemene

Standard byl na evropském kontinentu stanoven již v roce 1903. Není to však finální podoba thajské kočky, protože její vzhled se postupem času samozřejmě měnil podle chovatelů. Těmi nejčastěji byla evropská šlechta.

Postava thajské kočky

Kočka byla vyšlechtěna tak, aby měla trojúhelníkový tvar hlavy, který je pro orientální plemena tak typický, dále štíhlé tělo a dlouhé nohy. Tyto značky jsou na plemeni patrné dodnes. Původní thajské kočky tedy z řad chovatelů postupně vymizeli a před 30 lety již nebyly na výstavách téměř k vidění. Až postupem času se zase začaly vyhledávat kočky s původním vzhledem a od roku 1990 byla thajská kočka uznána jako samostatné plemeno s vlastním plemenným standardem. Bohužel chovatelských stanic s touto rasou koček dnes neexistuje mnoho.

Vzhled thajské kočky

Dnešní thajské kočky tedy nemají již vyloženě trojúhelníkový tvar hlavy, ale mírně zakulacený. Patří k větším rasám a mají tedy robustní tělo. I tak si však ponechávají svou eleganci. Thajské kočky se chlubí dobře vyvinutým svalstvem a vyváženými proporcemi, které jsou podmínkou proto, aby kočka byla dobře hodnocena na výstavě.

Hladká a jemná srst

Jestliže thajská kočka opravdu něčím dokáže zaujmout, tak je to svou srstí, která je velmi jemná a přiléhavá. Přípustných je několik exotických zbarvení. Asi nejznámější a nejrozšířenější jsou thajské kočky ve zbarvení seal-point. To znamená, že kočka má hnědé odznaky. Ty mohou nabývat také modrého odstínu (blue-point), čokoládového (chocolate-point), krémového (red-point) nebo lila (lilac-point). Zbarvení zbývající srsti je himalájské. Kočky působí mnohem přirozeněji než siamky, nemají tak přísný vzhled.

Povahové vlastnosti

Thajská kočka je velkou kamarádkou pro každého chovatele. Zaujme svou vrozenou inteligencí, přátelskostí a také zvídavostí. Je velmi komunikativní a dobře tak vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti nebo s malými dětmi. Díky své hlučnosti vám nedoporučujeme kočku nechat doma samotnou. Ke svému chovateli si udělá pevnou vazbu a bude báječným společníkem i do nepohody.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *