Výstava koček

Výstavy koček jsou zajímavým zpestřením pro všechny vášnivé chovatele. Na oficiální úrovni se pořádají od roku 1871, kdy se první výstava konala v Londýně. Jejich hlavním cílem je klasifikovat čistokrevná plemena koček, propagovat je a zušlechtit chovné práce. Na výstavách se dnes můžete setkat se všemi běžnými typy plemen i s těmi, která jsou málo k vidění.

Jestliže si vybíráte novou kočičku a rádi byste nějakou šlechtěnou, může pro vás být výstava zajímavým zdrojem inspirace. Nač si kočky prohlížet jen v knížkách nebo na internetu, když si je můžete prohlédnout naživo na výstavě, kde třeba získáte kontakt i na nějakého chovatele nebo na celou chovnou stanici, ze které si budete moci přivést domů koťátko.

Klasifikace na výstavě koček

Třídy na kočičí výstavě

Na každé výstavě se můžete setkat s několika třídami a kategoriemi, do kterých se zvířata klasifikují. Jaké třídy přicházejí v úvahu? Nejčastěji se jedná o kočky domácí, ušlechtilé kočky – koťata do 6 měsíců, ušlechtilé kočky – koťata do 10 měsíců, pro kočky bez titulu, s titulem – šampioni, interšampioni, grandinteršampioni nebo evropští šampioni. Ano, na výstavu tak můžete vyrazit i s malým koťátkem.

Kategorie na kočičí výstavě

Jakmile se zvířata rozdělí do těchto tříd, dělí se dále ještě do kategorií, a to podle plemen. Můžete se zde tak setkat s perskými a exotickými kočkami, polodlouhosrstými, krátkosrstými a somálskými nebo siamskými a orientálními. V rámci kategorií se kočky členění podle své barvy a pohlaví. Není to tedy vůbec jednoduché.

Příprava kočky na výstavu

Na úvod je potřeba říci, že se výstavy mohou zúčastnit pouze kočky, které mají rodokmen, průkaz o očkování, osvědčení záznamu o dehelmintaci a dokumenty, která potvrzují všechna získaná vyznamenání. S obyčejnou nešlechtěnou kočkou tak na výstavu nemůžete. Každá kočka by se měla připravit fyzicky i psychicky. Jestliže ji chcete vystavovat, je určitě lepší ji pozvolna učit na stres, který se s výstavou spojuje – další zvířata v klecích, mnoho cizích lidí. Lépe si na to zvykne už jako kotě než pak v dospělosti.

Podle čeho se na výstavě hodnotí

V rámci svých kategorií se kočky hodnotí podle určitých parametrů. Každá kočka samozřejmě musí být zdravá a ve vynikající fyzické kondici – jestliže máte doma cvalíka, na výstavu raději tento rok zapomeňte. Z nemocí nepřicházejí v úvahu ani blechy, svrab, rýma nebo průjem. Hrozilo by zde nakažení dalších koček. Takový majitel by byl opravdu nezodpovědný. I tak je ale vyžadováno potvrzení od veterináře o tom, že je zvíře zcela zdravé.

U koček krátkosrstých se hodnotí především jejich ladnost, konstrukce a kvalita srsti – ideální je lesklá a samozřejmě bez lysin. U britských zase hraje roli síla a vznešenost.

Kam na výstavu

Seznam aktuálně konaných výstav najdete na internetu, případně v regionálních denících. Konají se po celé ČR a samozřejmě i v zahraničí. Ideální dobou pro konání výstav jsou podzimní, zimní a jarní měsíce, kdy je srst kočky nejhustší. Vstupné pro veřejnost je většinou symbolické, ale může být i vysoké.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *