Výživa koťat: jak krmit kotě

Krmení kotěte je trošku odlišné od krmení dospělé kočky. Přece jen, koťátko má menší žaludek a objemově toho spořádá méně, alespoň v prvních měsících života. Na druhou stranu, potřebuje dostatek energie, jelikož je většinou více aktivní a také roste.

Jak správně krmit kotě? Čím ho krmit, jak často a jak ho vůbec naučit na kupované krmivo, když dosud bylo zvyklé na mateřské mléko? Tyto otázky řeší většina chovatelů. Rozhodně to ale není nic složitého. Kotě, které si pořídíte ve dvou měsících věku, je už samostatné. Vydrží bez mateřského mléka a umí samo žrát. Při péči o kotě nic nepodceňte – nedávejte mu potraviny, které jsou pro kočky nevhodné a které by mu mohly způsobit trávící potíže.

Kotě jí často

Díky tomu, že žaludek kotěte je mnohem menší než žaludek dospělé kočky, jí kotě častěji. Ideální je ho už v útlém věku naučit, že může přijít k misce kdykoliv a najíst se tak, aby bylo syté. Můžete takto nechat stát granulky – konzervu raději ne, jelikož by se do ní mohly dostat škodlivé mikroorganismy. Kotě můžete krmit sami až šestkrát denně. Jako ideální příkrm k mateřskému mléku poslouží speciální mléko pro kočky nebo libové vařené maso.

Dejte si pozor na mléčné výrobky. Kočka s miskou mléka a namočenou houskou nebo piškoty je sice klasika, ale mléko může kotěti způsobit vážné zažívací potíže, jelikož není schopné strávit laktózu. Stejně tak piškoty jsou jako zdroj sacharidů zcela nevhodné, protože obsahují mnoho jednoduchých cukrů.

Jak naučit kotě žrát

Chcete začít své kotě přikrmovat a nevíte, jak na to? Začněte pomalu. Potravu mu podávejte v pokojové teplotě – ne příliš horkou ani příliš studenou, například z lednice. Zkuste mu dát kousek na čumáček a uvidíte, zda ji sblíže nebo jestli ho nebude zajímat. Do ničeho ho ale nenuťte. Potravu mu nestrkejte do tlamičky ani jinak násilně nepodstrkujte. Další den mu ji zase můžete nenuceně nabídnout. Opakujte tak dlouho, dokud nezačne samo žrát.

Krmení kotěte do 4 měsíců

Tuto intenzitu krmení můžete ponechat až do stáří čtyřech měsíců nebo do doby, než kočka kotě přestane kojit. Ideální je dokrmování kvalitními granulkami určenými speciálně pro koťátka, které mají vysoký obsah bílkovin. Pamlsky dáváme kotěti pouze za odměnu – například když si dojde na záchod nebo když nás poslechne. I malé kotě může přibrat. A už v tomto věku u něj můžete vypěstovat stravovací návyky, které budete u dospělé kočky těžko odbourávat. Můžete si ho zmlsat nebo ho rozmazlit tím, že ho krmíte od stolu. I malé koťátko by mělo mít svou misku, ze které bude jíst.

Krmení kotěte od 6 měsíců

V půl roce životě můžete začít postupně snižovat dávky krmiva až na krmení třikrát denně. Dospělou kočku pak postačí krmit klidně jen dvakrát. Dodržujte pravidelnost a kotě tak krmte vždy ve stejnou dobu.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *