Žrádlo pro kočky: jak krmit kočku

Stejně jako pro nás je i pro kočku strava maximálně důležitá. Správné složení stravy zajistí fungování všech životně důležitých funkcí a spoustu energie. Postará se o lesklou a hladkou srst nebo třeba o pevné drápky. Jak by mělo vypadat složení krmiva pro kočky? Čím kočku krmit a jak správné krmivo vybírat? Na tyto otázky se zaměříme na následujících řádcích.

Krmení kočky nemusí být žádná velká věda. Dnes, kdy máte v obchodech k dostání řadu granulích, konzerv, kapsiček a pamlsků, jen těžko sáhnete vedle. Důležité je spíš kočku nepřekrmovat. U mnoha chovatelů se setkáváme s obezitou jejich zvířecího miláčka, která škodí jeho zdraví, zvyšuje riziko různých onemocnění a přetěžuje pohybový aparát.

Složení kočičí stravy

Součástí kočičí stravy by měly být bílkoviny, sacharidy i tuky, ale v jiném poměru než u nás lidí. Základní stavební složkou jsou pro kočku bílkoviny, jelikož kočky jsou šelmy – masožravci, rozhodně ne býložravci nebo všežravci. Bílkoviny by měly být v jedné krmné dávce zastoupeny minimálně 25 až 30 %, klidně i více. Preferujeme zde bílkoviny živočišného původu. Obsah tuku v krmivu by neměl přesáhnout 20 %. Doporučují se především omega 6 a omega 3 mastné kyseliny. Kvalitní kočičí krmiva dále obsahují 35 až 50 % sacharidů. Na vyšší obsah si dejte opravdu dobrý pozor. Kočka totiž sacharidy jako zdroj energie až tak nepotřebuje, v přírodě by jich přijala zhruba pouze 5 %. Při výběru krmiva pro kočku tedy dobře čtěte, vybírejte pouze ta kvalitní, s vysokým obsahem libového masa.

Jak často krmit kočku

Vlastní miska je základ

Každá kočka by měla mít svou vlastní misku. Ano, můžete krmit i více koček z jedné misky. Počítejte ale s tím, že se u ní budou postrkovat a na tu slabší se třeba ani nedostane, zatímco ta silnější si dá dvojitou porci. Miska na vodu může být sdílená, jelikož kočky až ta často nepijí – vodu totiž obsahuje i samotné vlhké krmivo – kapsičky, konzervy.

Jaké množství krmiva je optimální

Na tuto otázku je těžké odpověď. Záleží na tom, zda kočku krmíte granulemi nebo kapsičkami. Vlhké krmivo je méně energetické a kočka ho tak sní více. Důležité je dávat kočce krmivo vždy čerstvé a načaté konzervy uchovávat v ledničce. Jinak se v nich mohou začít množit škodlivé mikroorganismy. Dospělá kočka by měla dostat zhruba 150 až 200 gramů krmiva každý den. Kotě a březí kočka toho sní samozřejmě více než kočka ve stáří nebo ta, která celý den lenoší a nemá vůbec žádný pohyb. Kočku krmíme alespoň dvakrát denně. Můžeme jí také nechat stálý přístup k suchému krmivu, kdy se ona sama naučí, jaká porce je pro ni optimální a nepřežírá se.

Krmení kočky od stolu

Naše jídlo je pro kočky nevhodné, jelikož obsahuje velké množství sacharidů, koření nebo i potravin, které jsou pro kočku škodlivé až jedovaté – česnek, čokoláda. Kočce můžete třeba uvařit kuřecí maso, dát ji k tomu kousek brambory nebo i rýži. Například mléko je pro kočku ale zcela nevhodné, jelikož kočka nedokáže strávit laktózu a mléčné výrobky tak mohou způsobovat zažívací problémy.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *