Zvracení u koček

Zvracení je problém, který se týká snad všech koček. Pozor ale, je potřeba rozlišovat zvracení z nevolnosti a to, které je jednou za čas normální. Kočka může zvracet například chlupy vymyté z kožíšku, sežranou trávu, kterou si čistí svůj žaludek nebo jen žaludeční šťávy. Prostě se vyzvrací a pak dál spokojeně funguje, jako by se nic nestalo. Tomuto zvracení (kromě úklidu) nemusíte věnovat velkou pozornost. Jen hlídejte, aby nebylo příliš časté.

Dávit by se kočka rozhodně neměla vícekrát než dvakrát do měsíce. Pokud zvrací každý týden, je na zvážení návštěva veterináře, který by měl potvrdit, zda je kočka v pořádku nebo odhalit příčinu těchto nevolností.

Proč kočka zvrací

Chyby ve výživě

Nejprve je potřeba zamyslet se nad jídelníčkem kočky. Nezaváděli jste v poslední době novou značku krmiva? Nepřilepšili jste kočce třeba syrovým masem nebo nějakou jinou pochoutkou, kterou by se jí nepodařilo strávit? Kočky, které samy chodí po venku, často zvrací myši nebo ptáky, co si uloví. Namístě je také zvážení, zda se vaše kočka nepřežírá. V tomto případě je dobré jí dávat menší porce žrádla. Nebo když je kočka starší a už nemá všechny zuby, může to vést k tomu, že zbytečně hltá a pak zvrací.

Otrava

Otrava je velkým strašákem pro mnoho majitelů koček. Jestliže vaše kočka chodí běžně ven, určitě se jí čas od času podaří chytnout třeba krysu nebo potkana. Pozor ale, krysa může být otrávená a ani to nemusí být na první pohled vidět. Kočka, která se otráví, nežere, zvrací a je apatická. Pokud máte podezření, neprodleně kontaktujte veterináře. Jestliže přijedete včas, může vaší kočce ještě pomoci.

Jak kočce pomoci

Pokud zvrací chlupy

Smotky chlupů neboli trichobezoáry se týkají především dlouhosrstých a polodlouhosrstých koček. Pomůže od nich pasta, kterou zakoupíte ve zverimexu. Několikrát denně ji své kočce zkuste podávat a uvidíte, zda se její stav zlepší. Svou kočičku rovněž můžete vyčesávat. Zbavíte tak její kožich přebytečných chlupů, které si ona sama nebude muset vylízat.

Pomáhá i dieta

Kočka, která zvrací, většinou nemá na jídlo ani pomyšlení, proto ji zkuste ponechat 24 hodin bez krmiva. Dejte jí k dispozici pouze čistou vodu. Při zvracení, průjmu i dalších žaludečních nevolnostech je velmi důležité, aby kočka přijímala tekutiny. Jinak by se mohla dehydrovat. Poté jí zkuste dát něco, co má ráda. Určitě je lepší krmit spíše suchým krmivem, vyzkoušet libové kuřecí maso, rýži nebo různé kočičí pamlsky.

Vážnější potíže

Dlouhotrvající a chronické zvracení může signalizovat i závažnější potíže. Patří mezi ně nemoci jater, ledvin nebo slinivky břišní. Odhalí je pouze váš veterinář, který na základě příznaků provede vyšetření. Kočka může zvracet i po úrazu nebo po narkóze (například po kastraci). Zvracení rozhodně nedoporučujeme nijak bránit. Tím, že se kočka vyzvrací, uleví si. Jedná se vlastně o obrannou reakci jejího organismu.

Další články z rubrikyŠtítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *